Історія школи

На початку 20 століття за теперішньою адресою школи Київська міська Дума надала в оренду на 99 років земельну ділянку під будівництво навчального закладу.

Спеціалізована школа №138 І-ІІІ ступенів – один з найстаріших навчальних закладів м. Києва, заснована у 1912 році як приватна жіноча гімназія А.В. Жекуліної. Будівля жіночої гімназії була споруджена за проектом видатного архітектора В. Осьмака.

В 1913 році відкрита перша в Україні приватна жіноча гімназія і вечірні курси. Керівником закладу була А.В. Жекуліна, відома на той час в Києві як громадська діячка і педагог. Виховуючи своїх п’ятьох дітей, вона прийняла на виховання ще сімох сиріт. Жекуліна А.В. працювала директором гімназії до 1918 року, а під час громадянської війни виїхала спочатку до Криму, а потім емігрувала в Бельгію.

Є відомості про те, що в перші роки радянської влади школа залишалася гімназією №1 і носила ім’я Т.Г.Шевченка (приблизно до 1927 р., документальні свідчення про це не збереглися).

В тридцяті роки школі був присвоєний №138.

Важкі часи пережив навчальний заклад в роки Великої Вітчизняної війни. Під час окупації в школі діяв збірний пункт по відправці жителів Києва на примусові роботи до Німеччини. Під час боїв за визволення Києва фасадна частина будівлі була пошкоджена авіабомбою. З лютого по липень 1944 року в школі містився евакошпиталь №3582, де після поранення в березні місяці перебував на лікуванні відомий воєначальник Микола Федорович Ватутін з дружиною.

В вересні 1944 року відновився навчальний процес. За наказом №109 по Київському міськвідділу Наросвіти від 17.06.1944 р. всі учні в позаурочний час приймали участь в відбудові Хрещатика, доглядали поранених шпиталю, який зі школи переїхав до Покровського монастиря. Долучалися учні школи і до літніх сільськогосподарських робіт.

До 1954 року в школі навчалися тільки дівчата.

Випускником школи був видатний вчений, доктор медичних наук, Академік А.П. Ромоданов, який багато років очолював Інститут нейрохірургії. Сьогодні Інститут нейрохірургії АМН України носить його ім’я. Випускниками школи стали велика плеяда докторів і кандидатів наук різних галузей, нашу школу закінчив і заслужений артист України В’ячеслав Сланко.

Історія школи різнобарвна, цікава для вивчення та дослідження. Матеріалами зацікавилась дочка однієї з випускниць 1951 року, на той час, Середньої жіночої школи № 138.  Нижче представлений лист, отриманий на e-mail школи, від дочки  Лариси Мизикової (Агрес у дівочості) та фото, на яких зображені мама пані Лариси та подруги її мами. Вони були випускницями середньої жіночої школи № 138.

Здравствуйте уважаемые преподаватели и ученики школы,

Я просматривала ваш портал и увидела свою маму, выпускницу 1951 года, Валентину Ласкину (Агрес по мужу). На фотографии мамино фото в верхнем ряду, под учительницей по фамилии Ф.М. Штейнгольц.

Я узнала ещё одну ученицу, Зину Дехтяр, во втором ряду сверху, правее от маминой фотографии. Я помню её, уже больной. Она очень хорошо училась. У нее была я думаю шизофрения. Она жила и ходила везде с мамой.

Я посылаю вам фото где моя мама и Зина в 7 классе, 1947-48гг. Мама сидит внизу, четвертая справа. Зина-над ней, правее.

Ещё одно фото, 8 класс, 1948-49гг.
Здесь мама в верхнем ряду, посередине, пятая справа. Зина-в  нижнем ряду, крайняя слева.
Мамина близкая подруга, Люба Незлина, стоит в верхнем ряду, крайняя слева.

К сожалению мамы уже давно нет. Она умерла в 1989, в 56 лет.

Люба, Любовь Семеновна Незлина (по мужу Шлиферштейн), живет в Америке. Я поддерживаю отношения с ней и ее семьей.

Думаю что Зины тоже уже нет.

Всего доброго,
С уважением,
Лариса Мизикова (Агрес в девичестве).

Багато десятиліть школа не мала спортивного залу. В 1972 році до історичної будівлі була зроблена прибудова спортивного блоку.

З 1994 року будівля школи є новоявленою пам’яткою історії (наказ Комітету охорони і реставрації пам’яток від 16.05.1994 р. №10).

Оголошення про набір учениць до гімназії (Губернська газета 1914 р. №39)

Губернська газета 1914 р. №39

В гімназії навчалась Надія Хазіна – майбутня дружина поета Йосипа Мандельштама, автор яскравих мемуарів, поетеса Олена Теліга. Саме в цій будівлі з 1 лютого по 1 липня 1944 році містився евакошпиталь №3582 , де після поранення перебував на лікуванні відомий радянський воєноначальник Микола Федорович Ватутін (1901 р.- 1 квітня 1944 року). Багато випускників школи стали відомими діячами та вченими.

Представляємо вашій увазі відеофільм про видатного педагога, другого директора школи В.Ф. Дурдуківського

Сьогодні спеціалізована школа №138 – сучасний навчальний заклад комунальної форми власності Шевченківського району міста Києва, розташований по вул. Січових стрільців (вул. Артема), 27. Статусу спеціалізованої з поглибленим вивченням предметів природничого циклу школа набула з 1 вересня 2005 року.